sanremo.com.pl
Podróże

Jak dojechać samochodem na Nordkapp?

Aleksander Góra21 lipca 2025
Jak dojechać samochodem na Nordkapp?

Przylądek Północny, czyli Nordkapp, to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w całej Skandynawii. Jest to symboliczny kraniec Europy, uznawany (nie do końca słusznie) za najbardziej na północ wysunięty przylądek kontynentu. Dzięki dobremu dojazdowi wiele osób decyduje się na prom do Skandynawii i podróż samochodem na północ Norwegii. Podpowiadamy, jak zaplanować taką trasę i którędy jechać.

Czy wiesz, że…

  • Nordkapp to wysoki na 307 metrów klif, leżący na wyspie Magerøya i zwrócony w stronę Morza Barentsa.

  • Pierwszy turysta dotarł na Przylądek Północny już w 1664 roku – był nim ksiądz Francesco Negri.

  • Wyspę Magerøya i kontynentalną Norwegię łączy podmorski tunel drogowy Nordkapptunnelen, który leży 212 metrów poniżej poziomu morza. Jego długość to 6870 metrów.

  • Najbardziej wysuniętym na północ przylądkiem w Europie jest tak naprawdę Knivskjellodden, który znajdziemy 4 km na północ od Nordkappu. Można się tam jednak dostać wyłącznie pieszo.

  • Przylądek Północny jest końcowym punktem trasy europejskiej E69 (Olderfjord–Nordkapp). Droga kończy się na najdalej na północ położonym parkingu w Europie.

  • Symbolem Przylądka Północnego jest rzeźba globusa, z którą każdy turysta robi sobie zdjęcie.

  • Na Nordkappie znajduje się obelisk, który upamiętnia wizytę króla Oskara II w 1873 roku.

  • Centrum turystyczne Nordkapphallen oferuje wiele atrakcji, a wstęp jest płatny (350 koron norweskich dla osoby dorosłej w 2025 roku).

Przylądek Północny – kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę?

Choć na Nordkapp można pojechać o każdej porze roku, zdecydowanie najłatwiej podróżuje się wiosną lub latem. Zimą końcowy odcinek trasy E69 jest nieczynny, a na Nordkapp można się dostać jedynie konwojem. Przylądek Północny leży 400 km za kołem podbiegunowym, dlatego w sezonie jesienno-zimowym możemy się spodziewać nie tylko trudnych warunków na drodze (obowiązkowe łańcuchy na koła!), ale też nocy polarnej, która sprzyja ujrzeniu zorzy. Jeśli planujesz wyprawę na Nordkapp, by podziwiać zorzę polarną, wybierz się na północ między połową września a końcem marca. Z kolei najmniejsze szanse na ujrzenie tego zjawiska przypadają na okres od końca kwietnia do połowy sierpnia, gdy na Przylądku Północnym trwa dzień polarny.

  • Noc polarna na Nordkappie: od 21 listopada do 21 stycznia

  • Dzień polarny na Nordkappie: od 14 maja do 29 lipca

Jak dojechać autem na Nordkapp?

Na Przylądek Północny możesz dojechać przez kraje bałtyckie, Szwecję lub Szwecję i Finlandię. Na Nordkapp jedzie się zazwyczaj raz w życiu, dlatego warto wybrać trasę, która będzie też celem samym w sobie i pozwoli zobaczyć wiele pięknych miejsc po drodze.

Trasa przez Szwecję

Podróż rozpoczyna się od wycieczki ze Świnoujścia do Trelleborga (prom Unity Line). Stamtąd kieruj się na północ Szwecji przez Malmö, Halmstad i Göteborg – aż do granicy szwedzko-norweskiej w Svinesund. Dalej kieruj się na północ Norwegii drogą E6 przez Oslo, Lillehammer, Trondheim, Narvik i Olderfjord. Tu zaczyna się trasa E69, która prowadzi aż na Nordkapp.

Trasa przez Szwecję i Finlandię

Jeśli chcesz przejechać przez Finlandię, wybierz prom do Skandynawii (Świnoujście–Ystad), a po dopłynięciu do Szwecji jedź drogą E4 na północ, przez Sztokholm, do granicy szwedzko-fińskiej w Tornio. Następnie kieruj się na północ Finlandii przez Rovaniemi (E75) do granicy fińsko-norweskiej w Karigasniemi lub Utsjoki. Dalej trasą E6 do Olderfjord i stamtąd drogą E69 na Nordkapp.

Trasa przez kraje bałtyckie

Droga prowadzi z Polski przez Litwę, Łotwę i Estonię. Następnie wybierz prom Tallin–Helsinki. Dalej jedź przez Rovaniemi i Ivalo do granicy z Norwegią (w Karigasniemi lub Utsjoki). Ostatni etap to droga E69 przez Honningsvåg na Przylądek Północny.

Rejs statkiem Hurtigruten

Jeśli przeraża Cię perspektywa długiej podróży samochodem, ciekawą alternatywą są rejsy wycieczkowe do Skandynawii statkiem Hurtigruten. Podróż rozpoczyna się w Bergen i kończy w Honningsvåg na wyspie Magerøya, a podczas kilkudniowej wycieczki możesz podziwiać krajobrazy norweskiego wybrzeża.

Nie tylko Nordkapp – co zobaczyć w pobliżu?

Atrakcje w drodze na Przylądek Północny w dużej mierze zależą od obranej trasy, dlatego zaplanuj wycieczkę w taki sposób, by zobaczyć jak najwięcej. Dobrym pomysłem są noclegi w najciekawszych lokalizacjach turystycznych, takich jak Sztokholm i Rovaniemi (trasa przez Szwecję i Finlandię), Oslo i Trondheim (trasa przez Szwecję i Norwegię) czy stolice krajów bałtyckich. Warto też wiedzieć, że w Szwecji, Norwegii i Finlandii obowiązuje prawo wszystkich ludzi (Allemansrätten), które pozwala biwakować na dziko do dwóch dni w jednym miejscu. Jest to dobra opcja na ekonomiczną podróż, która redukuje koszty związane z noclegiem.

Kiedy już dotrzesz na Nordkapp, koniecznie sprawdź okoliczne atrakcje. Obowiązkowym punktem jest Knivskjellodden, czyli faktycznie najdalej położony na północ przylądek europejski. Można tu dojść jedynie pieszo, a trasa w obie strony ma ok. 18 km. Polecamy również zobaczenie Kirkeporten, czyli tzw. bramy kościelnej. Jest to naturalny łuk skalny w Skarsvåg z malowniczym widokiem na Nordkapp – trasa z Kirkeporten Camping ma ok. 2,5 km. Podczas pobytu na wyspie Magerøya warto też odwiedzić galerie West of the Moon (Honningsvåg) i East of the Sun (Kamøyvær), w których kupisz ręcznie robione pamiątki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
Autor Aleksander Góra
Aleksander Góra

Cześć! Nazywam się Aleksander Góra i jestem właścicielem portalu podróżniczego. Od zawsze pasjonuje mnie odkrywanie nowych miejsc, kultur i smaków, a moim celem jest dzielenie się z Wami najciekawszymi zakątkami świata. Moje podróże prowadzą mnie od tętniących życiem ulic Azji po malownicze zakątki Europy, a każdy kontynent odkrywam z niesłabnącą fascynacją. Zapraszam Was do wspólnego odkrywania, inspirujących relacji i praktycznych porad, które uczynią Wasze podróże niezapomnianymi!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak dojechać samochodem na Nordkapp?